ÇELİKER'DEN ZEK VE HAFIZ…     Diplomasinin ’Evet’,’Belki’ ve…     İşgal Uçakları Kobani'dek…     Müslüman Öğrenciler İÜ'de…     Kürt Ulusalcılarından PYD'…     Hasip Yokuş ile Kobani'de…     Zazaca dersi için 2 öğretmen a…     “Bir avuç zevat Bingöl’de taş …     Devecik Köylüleri Bingöl’ün Su…     Barış; “Gazze halkı topluca ka…     Emirlik İlan Eden Nusra: Kudüs…     Arapların İsrail’le savaşmasın…     Filistin’e Ağlarken, Zalimlere…     Dörtyol Kulesi Önünde Zazaca S…     “Hukukun Üstünlüğü Bingöl’de Dž     "Kış aylarında dışarıda ateş y…     İki Zulmün Arasında Bir Köy: X…     ’Mezar-türbe’ düşmanlığı ve ku…     Katilin Yüzsüzlüğünün Bu Kadar…     Siyonist Saldıları Sonucu Şehi…     Bingöl Belediyesine bağlı bir …     Genç’te Zazaca Tiyatro Şenliği     Zazana Dergisinin 6. Sayısı Çı…     Kur'an'ın ilk kez Za…     Yusuf Çoşkun İşten Çıkartılmam…     Cevdet Yılmaz'a Teşekkür …     İslam Devleti'nin hilafet…     Adını değiştiren IŞİD hilafet …     Irak, Üzerinde Yeni Bir ‘Kurtl…     Netanyahu: Kürtler Bağımsızlığ…     Hemşerimiz Bingöl Bitlis Sempo…     Hüseyin Çelik: Kürdistan kurul…     “Boşaltılan karakollar muhtarl…     Bayram'dan Yılmaz'a,…     Bingöl İle İlgili Korkunç Para…     Zaza Dilindeki İlk Tez Kabul E…     TOKİ Allah’ın izniyle Solhanım…     ÇELİKER: MEMURLARIN İŞ GÜVENCE…     Bingöl İntiharda Türkiye Üçünc…     Bingöl Üniversitesinde Skandal…     GÜNDEMDEKİ SORUNLAR VE AKILLAR…     Bakan Yılmaz’ın Bingöl Konusun…     BARAKAZİ : “KÖYLÜ SUYU VERMEK …     ANF’nin Zikri Dinini Ortaya Ko…     Yedisu İlçesinde Yaşanan Tecav…     TBMM'den vekillere IŞİD r…     TARİHİ KÖPRܒNÜN YIKIMI DURDUR…     Depolar çözüm olmadı, şehir su…     Bir Dokun, Bin ‘Ahh’ Dinle, ‘K…     Milli Eğitim Müdürü Demirci Gö…     İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi…     Çocuğu Kaçırılan Anneleri BDP …     Kendine Yabancı Dil, Zazaki     Aslan : “Zazaki yok oluyor”     Entrikaya Ayarlı Bir Siyaset İ…     Oturma Eylemi Yapan Ailelerin …     N. Barzani: Musul ve Çevresi S…     Genç'te yola döşenmiş pat…     STK’lar Tarihi Köprü’de Bir Ar…     Karakoçan'da 1'i BDP…     BÜRKEK: “EMNİYET GÖRÜNTÜLERİ P…     IŞİD’in Arkasında Stratejik Bi…     Annelerden Özgür Gündem`e Yala…     Sadr'dan Büyük Yürüyüş Ça…     IŞİD: “1700 Şii Askeri Kurşuna…     Bingöl'de "Süleymancılık …     Irak Müslüman Alimler Heyetind…     ‘Irak ve Şam Diyarları’ndaki C…     IŞİD İngiltere ve Fransa'…     KCK Taktik Değiştirdi: Yol Kes…     Baluken'in eylemleri prot…     Bdp/Pkk Yandaşları Bingöl'…     Bingöl’ü bilinçli bir şekilde …     BİNGÖL'DE BDP- ALPEREN ÇA…     Saddam'ın Kızı Konuştu!     Sistani’den IŞİD`e Karşı `Ciha…     Yoksa Ben Gizli Bir Laik Miyim…     Annelerin Acıları İkiye Katlan…     PKK, Adam Kaçırmaya Devam Ediy…     Çeliker'den Yönetici Atam… 
Küçült/Büyüt :haberleryi küçült haberleryi büyüt

9 Aylık Muaz Bebek Yardım Bekliyor (Zazaca Tercümeli Haber)

Okuma: 7790 Tarih: 18.02.2013
Beğen(me)
 +6 
Haberi paylaş:
İlgili Haberler

Genç ilçesinde, doğuştan kalbinde iki delik bulunan 9 aylık Muaz bebek, tedavi olmak için hayırseverlerin yardımını bekliyor.

Spot Zazaki: Kezaye Genc'id yo kıj 9 aşmi (j)zere'yi 2 kulık vina. Semed tedavi in kıj xuyer xeron yardım beklıken..Doğuştan kalbinde 2 delik bulunan ve kalp ana damarlarından 1'inde de sorun yaşayan 9 aylık Muaz Gülmez, ameliyat olup yaşama tutunmak için hayırsever vatandaşların yardımını bekliyor. İşsiz olduğu için çocuğunun 20 Bin TL tutarındaki ameliyat masraflarını ödeyemeyecek durumda olduğunu belirten Baba Mehmet Gülmez, kendisine uzanacak bir yardım elini beklediğini belirtti. Baba Gülmez: “Muaz doğduktan sonra el ve ayak parmak uçlarında morarmalar baş gösterince hastaneye kontrole götürdük. Doktor bize Muaz’ın kalbinde sorun olabileceğini ve daha iyi anlaşılabilmesi için araştırma hastanesine sevk edeceğini belirtip Diyarbakır’a sevk etti. Diyarbakır’da yapılan tetkik ve incelemelerde çocuğumun kalbinde iki delik bulunduğu ve kalbinin bir ana damarında ise yaşanan sıkıntıdan dolayı akciğerine kan pompalamadığını söyledi.


Arinç Maaşının 3’te 1’ini bağışladı

 


Muaz bebeğin hastalığından dolayı yardıma muhtaç olduğu bilgisine ulaşan Genç Belediye Başkanı Abdurrahim Ariç, Muaz bebeğin tedavisinde kullanılmak üzere maaşının 3’te 1’ini bağışladığını bildirdi.Hayırsever vatandaşlara da çağrıda bulunan Başkan Ariç, yapılacak yardımların ardından Muaz bebeğin sağlığına bir an evvel kavuşmasını temenni ettiğini belirtip: “Bir hayatın kurtulması için 20 Bin TL çok büyük bir meblağ değil. Duyarlı vatandaşlarımız karınca kararınca bir nebze katkıda bulunsa, talep edilen meblağ kısa sürede toplanabilir. Eminim ki hayırsever işadamlarımızda bu konuda duyarsız kalmayacaktır. Bende şahsen Muaz bebeğin tedavisinde kullanılmak üzere maaşımın 3’te 1’ini bağışlıyorum. Yapılacak yardımlar ile birlikte Muaz bebeğin bir en evvel sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Tercüme Pe/Pıya Xewer Zazaki Çolig:

Muaz Gülmez new aşmiwa.. Damar zereyi yod sorun est. Zereyi'z 2 kul est. Muaz bawe yardım xuyer xerona. Bavi Muaz bi karıw ayıra/ajura nı eşken vist xezar Tl hal bık semed ameliyat kıj xu. Bavi Muaz von/vano ez bawe xuyer xerona wa mır yardım bıke.. Bavi Gülmez: " Muaz ze bı bad doğum yıra gışton deston o lıngon yı bi/biye muer. In muerti ze başlıke ma be hestonı semed kontrol. Doktor Muaz ma, mara va belke kelb Muaz'ıd nıveşi est. Ayıra/ajura ma sevk Dyarbek ken. Ma sevk guret, şi hesti/xestı dyarbek. Dyarbek'ıd bad kontrolon mara va dı/du xew kulık est kelb/zerı Muaz'ıd, ayıra gun nyeşına damaron..

 

Başkan Keza Genc Ariç Yo Kısım Maaş Xu Da Cı

Başkan Keza Genc Abdurrahim Ariç, semed tedavi Muaz'a nime, nime maaş xu xer xu da bavi Muaz. Başkan Keza Genc Ariç venda da xuyer xeron: "Semed yo yaşam inson/ison vist xezar tl zaf yo pere gırd niyo. Eg za/ Ayıg ze xuyer xeroniy çı/çuw yın cyebira/cebira her yo tay yo miktar bıdse ın perı zaf tay yo zemonıd diyen ari. Ez hol zona ki xuyer xeron, xuyer merdum iş ın meselar dur nivınden.. Ezıb pıya şehıs xu semed tedavi bebek Muaz'a maaş mın hirıd yo ez dona. Pıya ın yardımona ez wazena Muaz bebek wua bıras sağlık xu" va..

 

Haber Kaynağı: Bingölünsesi Gazetesi

Haberin Tercümesi: Tavz.Net

 

Haber Notu: Bundan sonra kalemimiz yettiğince manşet haberlerimizi Zazaca tercümeli olarak da sunmaya çalışacağız.. Eleştirel Yapıcı Yorumlara açığız.. Katılımcı yönetimi benimseyen Tavz.Net'e sizlerde de haberlerimizi Zazaca tercüme ederek bize gönderebilirsiniz. 

  Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
  Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
  Kayıt Tarihi: Eklendi 20.02.2013 16:14:44 İp: Yorum: 2-
  ın nustox şhıma weş ninıson feqat qey xatır zazaki ez nustox şhıma tebrik keno :)Allah wukı ri şifa xer bı do..
  Alıntı Yap
  Şahsen cevap Aşağı Yukarı

  Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
  Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
  Kayıt Tarihi: Eklendi 20.02.2013 00:37:34 İp: Yorum: 1-
  Şima zazakî qetil kerd. Qirbu ben şima zazakî menûs
  Alıntı Yap
  Şahsen cevap Aşağı Yukarı

  Adınız:
  Yorum:
  Gülücük - 01 Gülücük - 02 Gülücük - 03 Gülücük - 04 Gülücük - 05 Gülücük - 06 Gülücük - 07 Gülücük - 08 Gülücük - 09 Gülücük - 10 Gülücük - 11 Gülücük - 12 Gülücük - 13 Gülücük - 14 Gülücük - 15 Gülücük - 16 Gülücük - 17 Gülücük - 18 Gülücük - 19 Gülücük - 20 Gülücük - 21 Gülücük - 22 Gülücük - 23 Gülücük - 24 Gülücük - 25 Gülücük - 26 Gülücük - 27 Gülücük - 28 Gülücük - 29 Gülücük - 30 Gülücük - 31 Gülücük - 32
  Yüklenen dosyalar hakkında bilgi
  İzin verilen dosya türleri: gif, jpg, jpeg, png, zip, rar
  Yüklenen modül dosyalarının maksimum boyutu: 100 MB
  Maximum dosya boyutu: 1 MB
  Maximum Resim Genişliği: 500 px
  Maximum Resim Yüksekligi: 500 px
  Aynı anda yüklenecek edosya sayısı: 10

        Ekle  Reset

   


  Güvenlik Kodu:
  Güvenlik Kodu
  Güvenlik Kodu:
  Haftanın Haberleri
  ÇOK OKUNANLAR
  Bu Hafta
  Karışık Haberler

  Son Yorumlar
  06.04.2015 muhsin ates
  Yorumu Okumak icin Tikla

  06.03.2015 Misafir Yorumcu
  Bingöl'ün Doğalgaz İhalesi Tamamlandı
  Yorumu Okumak icin Tikla

  05.03.2015 Misa'Evd Fekirfir Yo
  Zazalar Tuzağın Eşiğinde Mi?
  Yorumu Okumak icin Tikla

  04.03.2015 Misafir Yorumcu
  Vate Grubu Bingöl'de Zazaca'yı Masaya Yatırdı
  Yorumu Okumak icin Tikla

  06.10.2014 Misafir Yorumcu
  Zazaların Horasan’dan Anadolu’ya Yolculuğu-1
  Yorumu Okumak icin Tikla
  Tüm Hakları Saklıdır © E-mail : tagefe@hotmail.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Powered by Faruk Özdemir
  Powered by Turk-CMS © 2011