ÇELİKER'DEN ZEK VE HAFIZ…     Diplomasinin ’Evet’,’Belki’ ve…     İşgal Uçakları Kobani'dek…     Müslüman Öğrenciler İÜ'de…     Kürt Ulusalcılarından PYD'…     Hasip Yokuş ile Kobani'de…     Zazaca dersi için 2 öğretmen a…     “Bir avuç zevat Bingöl’de taş …     Devecik Köylüleri Bingöl’ün Su…     Barış; “Gazze halkı topluca ka…     Emirlik İlan Eden Nusra: Kudüs…     Arapların İsrail’le savaşmasın…     Filistin’e Ağlarken, Zalimlere…     Dörtyol Kulesi Önünde Zazaca S…     “Hukukun Üstünlüğü Bingöl’de Dž     "Kış aylarında dışarıda ateş y…     İki Zulmün Arasında Bir Köy: X…     ’Mezar-türbe’ düşmanlığı ve ku…     Katilin Yüzsüzlüğünün Bu Kadar…     Siyonist Saldıları Sonucu Şehi…     Bingöl Belediyesine bağlı bir …     Genç’te Zazaca Tiyatro Şenliği     Zazana Dergisinin 6. Sayısı Çı…     Kur'an'ın ilk kez Za…     Yusuf Çoşkun İşten Çıkartılmam…     Cevdet Yılmaz'a Teşekkür …     İslam Devleti'nin hilafet…     Adını değiştiren IŞİD hilafet …     Irak, Üzerinde Yeni Bir ‘Kurtl…     Netanyahu: Kürtler Bağımsızlığ…     Hemşerimiz Bingöl Bitlis Sempo…     Hüseyin Çelik: Kürdistan kurul…     “Boşaltılan karakollar muhtarl…     Bayram'dan Yılmaz'a,…     Bingöl İle İlgili Korkunç Para…     Zaza Dilindeki İlk Tez Kabul E…     TOKİ Allah’ın izniyle Solhanım…     ÇELİKER: MEMURLARIN İŞ GÜVENCE…     Bingöl İntiharda Türkiye Üçünc…     Bingöl Üniversitesinde Skandal…     GÜNDEMDEKİ SORUNLAR VE AKILLAR…     Bakan Yılmaz’ın Bingöl Konusun…     BARAKAZİ : “KÖYLÜ SUYU VERMEK …     ANF’nin Zikri Dinini Ortaya Ko…     Yedisu İlçesinde Yaşanan Tecav…     TBMM'den vekillere IŞİD r…     TARİHİ KÖPRܒNÜN YIKIMI DURDUR…     Depolar çözüm olmadı, şehir su…     Bir Dokun, Bin ‘Ahh’ Dinle, ‘K…     Milli Eğitim Müdürü Demirci Gö…     İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi…     Çocuğu Kaçırılan Anneleri BDP …     Kendine Yabancı Dil, Zazaki     Aslan : “Zazaki yok oluyor”     Entrikaya Ayarlı Bir Siyaset İ…     Oturma Eylemi Yapan Ailelerin …     N. Barzani: Musul ve Çevresi S…     Genç'te yola döşenmiş pat…     STK’lar Tarihi Köprü’de Bir Ar…     Karakoçan'da 1'i BDP…     BÜRKEK: “EMNİYET GÖRÜNTÜLERİ P…     IŞİD’in Arkasında Stratejik Bi…     Annelerden Özgür Gündem`e Yala…     Sadr'dan Büyük Yürüyüş Ça…     IŞİD: “1700 Şii Askeri Kurşuna…     Bingöl'de "Süleymancılık …     Irak Müslüman Alimler Heyetind…     ‘Irak ve Şam Diyarları’ndaki C…     IŞİD İngiltere ve Fransa'…     KCK Taktik Değiştirdi: Yol Kes…     Baluken'in eylemleri prot…     Bdp/Pkk Yandaşları Bingöl'…     Bingöl’ü bilinçli bir şekilde …     BİNGÖL'DE BDP- ALPEREN ÇA…     Saddam'ın Kızı Konuştu!     Sistani’den IŞİD`e Karşı `Ciha…     Yoksa Ben Gizli Bir Laik Miyim…     Annelerin Acıları İkiye Katlan…     PKK, Adam Kaçırmaya Devam Ediy…     Çeliker'den Yönetici Atam… 
Küçült/Büyüt :haberleryi küçült haberleryi büyüt

Bingöl Şehitlerinin 20 Yıl Sonra 'Uğurlama' Görüntüleri Ortaya Çıktı

Okuma: 6570 Tarih: 30.05.2013
Beğen(me)
 0 
Haberi paylaş:
İlgili Haberler

Bingöl'de–Elazığ karayolunda 20 yıl önce silahsız ve korumasız şehit edilen 33 askerden Ahmet Apak'ın toplanma bölgesi Malatya'ya gönderilirken çekilen görüntüleri ortaya çıktı.Bingöl'de–Elazığ karayolunda 20 yıl önce silahsız ve korumasız şehit edilen 33 askerden Ahmet Apak'ın toplanma bölgesi Malatya'ya gönderilirken çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Almanya'da çalışan ve Türkiye'ye kesin dönüş yaptıktan memleketi Denizli'ye yerleşen üç çocuk babası Mustafa Apak tarafından çekilen videoda oğlu Ahmet Apak'ın yanı sıra asker arkadaşları İsmail Kaplan, İbrahim Atik, Erdal Özdemir ve Şeref Tay da yer alıyor. Denizli'de darbukalı oyun havaları eşliğinden olayın yaşandığı 24 Mayıs 1993'te Denizli'den toplanma bölgesi olan Malatya'ya uğurlanan askerlerin yol boyu görüntüleri mevcut. Saldırıdan sağ kurtulan Adanalı askerlerden Erkan Omay'ın verdiği bilgilere göre; görüntülere yansıyan askerlerden İbrahim Atik, İsmail Kaplan ve Erdal Özdemir hayatta. Ahmet Apak ve Şeref Tay ise baskında şehit düştü.

 

Almanya'dan getirdiği kamera ile ailenin tek erkek çocuğu Ahmet'in acemi birliğine gönderilme görüntülerini de çeken Ahmet Apak, 2008'de, eşi Vacide Apak ise 2011'de hayatını kaybetti. Ailenin Denizli'deki evli kızı Yaşar Tefci, anne ve babasının evlat acısına dayanamadığını belirtti. Babası Mustafa Apak'ın kardeşi Ahmet'i Malatya'ya kadar götürdüğünü hatırlatan Tefci, "Herhalde kalbine doğmuştu. Ama babam 'aracın şoförü hoşuma gitmedi' diyordu. Silahsız savunmasız halde bile bile olayın içine girdiler. İnşallah saldırı bir gün aydınlanır." dedi.

 

Görüntüleri izlerken buruk bir duygu yaşayan Adanalı Erkan Omay, "Yinede o güne ait bazı bilgi ve belgelerin gün yüzüne çıkması çok iyi. Keşke öteki arkadaşlarımızın da bu şekilde anıları olsa. Bular, rahmetli Ahmet Apak'ın babasının o sıralar Almanya'dan getirdiği kamera ile elde edilmiş görüntüler. Biz de olayın anısı olarak elimizde bulunduruyoruz. Gelecekte bu konuda yapılacak belgesellerde kullanılabilecek önemli bir materyal." diye konuştu.

 

Saldırıyı aydınlatmaya çalışırken görev yeri değiştirilen 8. Kolordu Askeri Savcısı emekli Albay İnayet Taş'ın "33 er dosyası, askeri yargının utanç abidesi" demesini ise Omay, "O dönemde yaşananlar bugün olsaydı, bunların hiçbiri gizli kapaklı kalmazdı. Fakat geçmişte birçok şey –zamanın getirdiği bir şey mi desem– gizlendi. Savcı bile 'utanç abidesi' diyorsa bunu artık Türkiye Cumhuriyeti'ne bırakıyoruz. Devletimiz her şeyi biliyor; neyin, neden; 33 erin nasıl şehit olduğunu herkes biliyor. İnşallah bir daha böyle acılar yaşanmaz. Bu acı zaten büyük bir yara." şeklinde konuştu.

  Konu Hakkında Teşekkür Edip Paylaşımcıya Destek Olabilirsiniz.
  Hiç yorum yapılmamış. Neden siz bir yorum yapmıyorusunuz?
  Adınız:
  Yorum:
  Gülücük - 01 Gülücük - 02 Gülücük - 03 Gülücük - 04 Gülücük - 05 Gülücük - 06 Gülücük - 07 Gülücük - 08 Gülücük - 09 Gülücük - 10 Gülücük - 11 Gülücük - 12 Gülücük - 13 Gülücük - 14 Gülücük - 15 Gülücük - 16 Gülücük - 17 Gülücük - 18 Gülücük - 19 Gülücük - 20 Gülücük - 21 Gülücük - 22 Gülücük - 23 Gülücük - 24 Gülücük - 25 Gülücük - 26 Gülücük - 27 Gülücük - 28 Gülücük - 29 Gülücük - 30 Gülücük - 31 Gülücük - 32
  Yüklenen dosyalar hakkında bilgi
  İzin verilen dosya türleri: gif, jpg, jpeg, png, zip, rar
  Yüklenen modül dosyalarının maksimum boyutu: 100 MB
  Maximum dosya boyutu: 1 MB
  Maximum Resim Genişliği: 500 px
  Maximum Resim Yüksekligi: 500 px
  Aynı anda yüklenecek edosya sayısı: 10

        Ekle  Reset

   


  Güvenlik Kodu:
  Güvenlik Kodu
  Güvenlik Kodu:
  Haftanın Haberleri
  ÇOK OKUNANLAR
  Bu Hafta
  Karışık Haberler

  Son Yorumlar
  06.04.2015 muhsin ates
  Yorumu Okumak icin Tikla

  06.03.2015 Misafir Yorumcu
  Bingöl'ün Doğalgaz İhalesi Tamamlandı
  Yorumu Okumak icin Tikla

  05.03.2015 Misa'Evd Fekirfir Yo
  Zazalar Tuzağın Eşiğinde Mi?
  Yorumu Okumak icin Tikla

  04.03.2015 Misafir Yorumcu
  Vate Grubu Bingöl'de Zazaca'yı Masaya Yatırdı
  Yorumu Okumak icin Tikla

  06.10.2014 Misafir Yorumcu
  Zazaların Horasan’dan Anadolu’ya Yolculuğu-1
  Yorumu Okumak icin Tikla
  Tüm Hakları Saklıdır © E-mail : tagefe@hotmail.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Powered by Faruk Özdemir
  Powered by Turk-CMS © 2011