ÇELİKER'DEN ZEK VE HAFIZ…     Diplomasinin ’Evet’,’Belki’ ve…     İşgal Uçakları Kobani'dek…     Müslüman Öğrenciler İÜ'de…     Kürt Ulusalcılarından PYD'…     Hasip Yokuş ile Kobani'de…     Zazaca dersi için 2 öğretmen a…     “Bir avuç zevat Bingöl’de taş …     Devecik Köylüleri Bingöl’ün Su…     Barış; “Gazze halkı topluca ka…     Emirlik İlan Eden Nusra: Kudüs…     Arapların İsrail’le savaşmasın…     Filistin’e Ağlarken, Zalimlere…     Dörtyol Kulesi Önünde Zazaca S…     “Hukukun Üstünlüğü Bingöl’de Dž     "Kış aylarında dışarıda ateş y…     İki Zulmün Arasında Bir Köy: X…     ’Mezar-türbe’ düşmanlığı ve ku…     Katilin Yüzsüzlüğünün Bu Kadar…     Siyonist Saldıları Sonucu Şehi…     Bingöl Belediyesine bağlı bir …     Genç’te Zazaca Tiyatro Şenliği     Zazana Dergisinin 6. Sayısı Çı…     Kur'an'ın ilk kez Za…     Yusuf Çoşkun İşten Çıkartılmam…     Cevdet Yılmaz'a Teşekkür …     İslam Devleti'nin hilafet…     Adını değiştiren IŞİD hilafet …     Irak, Üzerinde Yeni Bir ‘Kurtl…     Netanyahu: Kürtler Bağımsızlığ…     Hemşerimiz Bingöl Bitlis Sempo…     Hüseyin Çelik: Kürdistan kurul…     “Boşaltılan karakollar muhtarl…     Bayram'dan Yılmaz'a,…     Bingöl İle İlgili Korkunç Para…     Zaza Dilindeki İlk Tez Kabul E…     TOKİ Allah’ın izniyle Solhanım…     ÇELİKER: MEMURLARIN İŞ GÜVENCE…     Bingöl İntiharda Türkiye Üçünc…     Bingöl Üniversitesinde Skandal…     GÜNDEMDEKİ SORUNLAR VE AKILLAR…     Bakan Yılmaz’ın Bingöl Konusun…     BARAKAZİ : “KÖYLÜ SUYU VERMEK …     ANF’nin Zikri Dinini Ortaya Ko…     Yedisu İlçesinde Yaşanan Tecav…     TBMM'den vekillere IŞİD r…     TARİHİ KÖPRܒNÜN YIKIMI DURDUR…     Depolar çözüm olmadı, şehir su…     Bir Dokun, Bin ‘Ahh’ Dinle, ‘K…     Milli Eğitim Müdürü Demirci Gö…     İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi…     Çocuğu Kaçırılan Anneleri BDP …     Kendine Yabancı Dil, Zazaki     Aslan : “Zazaki yok oluyor”     Entrikaya Ayarlı Bir Siyaset İ…     Oturma Eylemi Yapan Ailelerin …     N. Barzani: Musul ve Çevresi S…     Genç'te yola döşenmiş pat…     STK’lar Tarihi Köprü’de Bir Ar…     Karakoçan'da 1'i BDP…     BÜRKEK: “EMNİYET GÖRÜNTÜLERİ P…     IŞİD’in Arkasında Stratejik Bi…     Annelerden Özgür Gündem`e Yala…     Sadr'dan Büyük Yürüyüş Ça…     IŞİD: “1700 Şii Askeri Kurşuna…     Bingöl'de "Süleymancılık …     Irak Müslüman Alimler Heyetind…     ‘Irak ve Şam Diyarları’ndaki C…     IŞİD İngiltere ve Fransa'…     KCK Taktik Değiştirdi: Yol Kes…     Baluken'in eylemleri prot…     Bdp/Pkk Yandaşları Bingöl'…     Bingöl’ü bilinçli bir şekilde …     BİNGÖL'DE BDP- ALPEREN ÇA…     Saddam'ın Kızı Konuştu!     Sistani’den IŞİD`e Karşı `Ciha…     Yoksa Ben Gizli Bir Laik Miyim…     Annelerin Acıları İkiye Katlan…     PKK, Adam Kaçırmaya Devam Ediy…     Çeliker'den Yönetici Atam… 
Küçült/Büyüt :haberleryi küçült haberleryi büyüt

Çiftçiler, Çalışmalar ve Projeler Hakkında Bilgilendirildiler

Okuma: 11709 Tarih: 13.02.2013
Beğen(me)
 +1 
Haberi paylaş:
İlgili Haberler

Solhan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün çiftçi eğitim ve yayım çalışmaları kapsamında köylerde çalışmaları devam ediyor.Solhan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyithan Özgür, kurum çalışanları ile birlikte çiftçileri bilgilendirmek için köy ziyaretlerine devam ediyor.

06 Şubat 2013 tarihinde Yiğitharman köyü ve Gündoğdu mezrasında çiftçi toplantısı düzenleyen Solhan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2013 yılında yapılacak çalışmalar, devam eden projeler ve çiftçilerin yapması gereken iş ve işlemler hakkında çiftçileri bilgilendirdi.

Çilek için 1 dekar alana yüzde 75 hibe

Çiftçiler ile yapılan toplantılarda İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyithan Özgür:

“Bingöl İl Tarım Müdürlüğü ve İl Özel İdare Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü Kapama Meyve (Ceviz, Kiraz, Elma ) Bahçesi Projesi ( % 50 Hibeli ) Ceviz için en az 5 da, Elma ve Kiraz için 4 da tapulu arazisi olan çiftçilerimizin tapularını getirmek suretiyle kapama meyve bahçesi kurulumu gerçekleştirilecektir. Mavi sertifikalı fidan dikimi yapan çiftçilerimize en az 10 dekar (dönüm) olması halinde dekar başına 230 ¨ destekleme ödemesi yapılacaktır. Bu desteklemeyle birlikte çiftçilerimize bahçe kurulumu çok az bir maliyete mal olacaktır.  Fidan talebi olan çiftçilerimizin en kısa zamanda İlçe Müdürlüğümüze gelerek taleplerini bildirmeleri gerekmektedir. Ayrıca Çilek bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimiz en az 1 dekar alan olacak şekilde yüzde 75 hibe ile bahçe kurulumu yapılacaktır. İlimizde yem bitkileri üretimini arttırmak amacıyla “Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi” İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince yüzde 70 destekli 10.5 ton yem bitkileri tohumluluğu dağıtımı başlamıştır. İlçemiz çiftçilerine dağıtılmak üzere yonca, adi fiğ,  korunga ve silajlık mısır tohumluğu yüzde 70 destekle çiftçilerimize dağıtımı yapılmaya başlanmış olup talep eden çiftçilerimizin İlçe Müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Solhan’da meyvecilik önemli bir yer alacaktır

 “Uygulanmakta olan projeler çiftçilerimizin gelir seviyesinin arttırılması yeni bir iş sahası yaratılması planlanmaktadır.” diyen Özgür, “Kapama meyve ve Çilek bahçeleri ile üreticilerimiz tek ürün yetiştirecek, böylelikle bilinçli üretici konumuna geleceklerdir. Daha kaliteli ve verimi yüksek olan sertifikalı fidanların kullanılması üreticinin hasatta bol ürün almasına vesile olacaktır. İlçe Tarım Müdürlüğü teknik elemanlarının dikim, bakım ve kurulumdan sonraki tüm aşamalarda destek vereceği proje ile Solhan da meyvecilik önemli bir yer edinecektir. Yaygın olarak yapılan karışık meyve yetiştiriciliğine alternatif olarak görülen bu proje ile üreticilerimiz daha fazla gelir elde etme imkânı bulmuş olacaklardır. İl Müdürlüğümüzün her yıl yeni projeler yaptığı ve bu projelerin ilçelerde de hayat geçirildiği, çiftçilerimizin yapılan duyuruları takip etmelerini uygun koşulları sağlayanların müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir. Projeler hayata geçirildi ve bunu gören çiftçilerimizin ilgisi arttı. Bu ilginin devam etmesi, bu fırsatları değerlendirmeleri gerekir. Solhan’ın meyve, çilek ve yem bitkileri ekiliş ve dikilişlerinde önemli bir yere gelmesi için gerekli çalışmalar yapılıp projeler uygulanıyor. Halkımız bu projelere duyarsız kalmamalıdır. Daha detaylı bilgi için çiftçilerimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüze başvurabilirler.” şeklinde konuştu.

Hayvan sahiplerinin sorumlulukları aktarıldı

Hayvancılık ile ilgili mevzuatın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından büyük oranda yenilendiğinden dolayı,  yetiştiricilere yeni ve çok önemli sorumluluklar yüklendiğini söyleyen Özgür, “Bu nedenle işletmeniz ve işletmenizdeki hayvanlarla ilgili belli sürelerde yapmanız gereken iş ve işlemler hakkında bilgilendirme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bakanlığımızca yayımlanan ‘Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi’, Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği’ ve ‘Koyun-Keçi Türü Hayvanlara Ait Nakil Belgesi, Sığır Cinsi Hayvanlara Ait Pasaportları ve işletmeyle ilgili diğer belgeleri işletmesinde bulundurması, ayrıca bu belgelerle yaptığı tüm işlemleri en az üç yıl süreyle muhafaza etmesi mecburidir. Bahsedilen bu belgeler İlçe Müdürlüğümüzden temin edilebilecektir. Hayvan sahibi işletmesinden başka yerlere veya başka yerlerden işletmesine gerçekleşen tüm hayvan hareketleri, doğum, zorunlu veya  ihtiyaç için kesim ve ölümleri yukarıda yazılı olan ilgili defter ve formlara kaydetmek ve en geç 7(yedi) gün içerisinde İlçe Müdürlüğümüze dilekçe ile bildirmek zorundadır. Hayvancılıkla ilgili desteklemeler dikkate alındığında, herhangi bir mağduriyetin söz konusu olmaması için zamanında yapılacak bildirimler yetiştiriciler açısından çok daha fazla önem arz etmektedir. Bildirimlerin zamanında yapılmaması veya işlemlerin kanuni süreleri içerisinde takip edilmemesinden dolayı oluşabilecek hak mağduriyetlerin hayvan sahipleri sorumludur.” dedi.

Hayvan sevklerinde önemli olan hususlar aktarıldı

Özgür, “Tüm yetiştiricilerimiz işletmelerindeki sığır cinsi hayvanları doğumlarından itibaren en geç 20 gün içerisinde, koyun-keçi türü hayvanları ise doğumlarından itibaren en geç 6 ay içerisinde küpeleterek kayıt altına aldırmak zorundadırlar. Ayrıca küpeleme sırasında buzağının annesinin işletmede bulunması ve sahibinin adına kayıtlı olması gerekmektedir. Bahsedilen süreler içerisinde kayıt altına alınmayan hayvanlar ancak idari para cezası uygulandıktan sonra kayıt altına alınabilmektedir. Yeni mücadele yönetmeliğine göre hayvan sevkleri ancak gün ışığında yapılabildiğinden, hava karardıktan sonra Hayvan Sevk Raporu verilmeyecektir. Hayvan sevkleri sırasında; büyükbaş hayvanlar için her hayvana ait hayvan pasaportu, küçükbaş hayvanlar için muhtar onaylı hayvan nakil belgesinin bulundurulması ve sevk edilecek hayvanların nakil vasıtası ile birlikte hayvan muayene yerimiz olan İlçe Müdürlüğümüz mevkiine getirilmesi, sevkin yapılabilmesi açısından mecburidir. Ayrıca her yetiştirici yaptığı hayvan sevk işlemlerini en geç 5 (beş) gün içerisinde sevk yaptığı yerin İl/İlçe müdürlüğüne varış yaptırması gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Gerekli bildirim ve işlemlerin zamanında yapılması hatırlatıldı

“Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da İlçe Müdürlüğümüz Hayvan Sağlık Personellerince çalışma programları tanzim edilerek, mutat vasıtalarla yeterli duyuru ve ilanlar yapılarak ve tüm imkânlar kullanılarak İlçemizdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpeleme ve aşılama çalışmaları gerçekleştirilecektir.” diyen Özgür şu ifadeleri kullandı: “Çalışmalarımızın daha verimli ve daha başarılı olabilmesi için yetiştiricilerimizin ilgi ve duyarlılığına bağlıdır. Bahsedilen konuların ve hayvancılıkla ilgili mevzuatın titizlikle takip edilmesini, defter, form, hayvan pasaportu, küçükbaş hayvan nakil belgesi ve diğer belgelerin temin edilerek işletmede bulundurulmasını, gerekli bildirim ve işlemlerin zamanında yapılmasını ayrıca işletmenize gelecek Hayvan Sağlık Personeline yardımcı olunması hususunda özelikle çiftçilerimizden rica ediyoruz.”

SOLHAN HABER

  Konu Hakkında Teşekkür Edip Paylaşımcıya Destek Olabilirsiniz.
  Hiç yorum yapılmamış. Neden siz bir yorum yapmıyorusunuz?
  Adınız:
  Yorum:
  Gülücük - 01 Gülücük - 02 Gülücük - 03 Gülücük - 04 Gülücük - 05 Gülücük - 06 Gülücük - 07 Gülücük - 08 Gülücük - 09 Gülücük - 10 Gülücük - 11 Gülücük - 12 Gülücük - 13 Gülücük - 14 Gülücük - 15 Gülücük - 16 Gülücük - 17 Gülücük - 18 Gülücük - 19 Gülücük - 20 Gülücük - 21 Gülücük - 22 Gülücük - 23 Gülücük - 24 Gülücük - 25 Gülücük - 26 Gülücük - 27 Gülücük - 28 Gülücük - 29 Gülücük - 30 Gülücük - 31 Gülücük - 32
  Yüklenen dosyalar hakkında bilgi
  İzin verilen dosya türleri: gif, jpg, jpeg, png, zip, rar
  Yüklenen modül dosyalarının maksimum boyutu: 100 MB
  Maximum dosya boyutu: 1 MB
  Maximum Resim Genişliği: 500 px
  Maximum Resim Yüksekligi: 500 px
  Aynı anda yüklenecek edosya sayısı: 10

        Ekle  Reset

   


  Güvenlik Kodu:
  Güvenlik Kodu
  Güvenlik Kodu:
  Haftanın Haberleri
  ÇOK OKUNANLAR
  Bu Hafta
  Karışık Haberler

  Son Yorumlar
  06.04.2015 muhsin ates
  Yorumu Okumak icin Tikla

  06.03.2015 Misafir Yorumcu
  Bingöl'ün Doğalgaz İhalesi Tamamlandı
  Yorumu Okumak icin Tikla

  05.03.2015 Misa'Evd Fekirfir Yo
  Zazalar Tuzağın Eşiğinde Mi?
  Yorumu Okumak icin Tikla

  04.03.2015 Misafir Yorumcu
  Vate Grubu Bingöl'de Zazaca'yı Masaya Yatırdı
  Yorumu Okumak icin Tikla

  06.10.2014 Misafir Yorumcu
  Zazaların Horasan’dan Anadolu’ya Yolculuğu-1
  Yorumu Okumak icin Tikla
  Tüm Hakları Saklıdır © E-mail : tagefe@hotmail.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Powered by Faruk Özdemir
  Powered by Turk-CMS © 2011