ÇELİKER'DEN ZEK VE HAFIZ…     Diplomasinin ’Evet’,’Belki’ ve…     İşgal Uçakları Kobani'dek…     Müslüman Öğrenciler İÜ'de…     Kürt Ulusalcılarından PYD'…     Hasip Yokuş ile Kobani'de…     Zazaca dersi için 2 öğretmen a…     “Bir avuç zevat Bingöl’de taş …     Yusuf Çoşkun İnsanları Ekmeğin…     Devecik Köylüleri Bingöl’ün Su…     Barış; “Gazze halkı topluca ka…     Emirlik İlan Eden Nusra: Kudüs…     Arapların İsrail’le savaşmasın…     Filistin’e Ağlarken, Zalimlere…     Dörtyol Kulesi Önünde Zazaca S…     “Hukukun Üstünlüğü Bingöl’de Dž     "Kış aylarında dışarıda ateş y…     İki Zulmün Arasında Bir Köy: X…     ’Mezar-türbe’ düşmanlığı ve ku…     Katilin Yüzsüzlüğünün Bu Kadar…     Siyonist Saldıları Sonucu Şehi…     Bingöl Belediyesine bağlı bir …     Genç’te Zazaca Tiyatro Şenliği     Zazana Dergisinin 6. Sayısı Çı…     Kur'an'ın ilk kez Za…     Yusuf Çoşkun İşten Çıkartılmam…     Cevdet Yılmaz'a Teşekkür …     İslam Devleti'nin hilafet…     Adını değiştiren IŞİD hilafet …     Irak, Üzerinde Yeni Bir ‘Kurtl…     Netanyahu: Kürtler Bağımsızlığ…     Hemşerimiz Bingöl Bitlis Sempo…     Hüseyin Çelik: Kürdistan kurul…     “Boşaltılan karakollar muhtarl…     Bayram'dan Yılmaz'a,…     Bingöl İle İlgili Korkunç Para…     Zaza Dilindeki İlk Tez Kabul E…     TOKİ Allah’ın izniyle Solhanım…     ÇELİKER: MEMURLARIN İŞ GÜVENCE…     Bingöl İntiharda Türkiye Üçünc…     Bingöl Üniversitesinde Skandal…     GÜNDEMDEKİ SORUNLAR VE AKILLAR…     Bakan Yılmaz’ın Bingöl Konusun…     BARAKAZİ : “KÖYLÜ SUYU VERMEK …     ANF’nin Zikri Dinini Ortaya Ko…     Yedisu İlçesinde Yaşanan Tecav…     TBMM'den vekillere IŞİD r…     TARİHİ KÖPRܒNÜN YIKIMI DURDUR…     Depolar çözüm olmadı, şehir su…     Bir Dokun, Bin ‘Ahh’ Dinle, ‘K…     Milli Eğitim Müdürü Demirci Gö…     İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi…     Çocuğu Kaçırılan Anneleri BDP …     Kendine Yabancı Dil, Zazaki     Aslan : “Zazaki yok oluyor”     Entrikaya Ayarlı Bir Siyaset İ…     Oturma Eylemi Yapan Ailelerin …     N. Barzani: Musul ve Çevresi S…     Genç'te yola döşenmiş pat…     STK’lar Tarihi Köprü’de Bir Ar…     Karakoçan'da 1'i BDP…     BÜRKEK: “EMNİYET GÖRÜNTÜLERİ P…     IŞİD’in Arkasında Stratejik Bi…     Annelerden Özgür Gündem`e Yala…     Sadr'dan Büyük Yürüyüş Ça…     IŞİD: “1700 Şii Askeri Kurşuna…     Bingöl'de "Süleymancılık …     Irak Müslüman Alimler Heyetind…     ‘Irak ve Şam Diyarları’ndaki C…     IŞİD İngiltere ve Fransa'…     KCK Taktik Değiştirdi: Yol Kes…     Baluken'in eylemleri prot…     Bdp/Pkk Yandaşları Bingöl'…     Bingöl’ü bilinçli bir şekilde …     BİNGÖL'DE BDP- ALPEREN ÇA…     Saddam'ın Kızı Konuştu!     Sistani’den IŞİD`e Karşı `Ciha…     Yoksa Ben Gizli Bir Laik Miyim…     Annelerin Acıları İkiye Katlan…     PKK, Adam Kaçırmaya Devam Ediy… 
Küçült/Büyüt :Yazıyı küçült Yazıyı büyüt

Milan (Mıli) Aşireti Ve Kurmanci Dilinin Dêsım´De Yayılması Üzerine

Okuma: 28281
Tarih: 05.01.2012
Beğen(me)
 +28 
Haberi paylaş:
İlgili Yazırlar

Bu ropörtaj 23 Agustos 2008 yılında Gazik´te yapıldı.

Konuşmaya katılanlar: Kenan Anlaş, Hasan Sönmez, Mehmet Karer, Hakkı ÇimenM. K. Kendinizi tanıtır mısınız?

K. A.: Kenan Anlaş, Pertek´in Çakırbahçe (Coravan) Köyündenim. Pertek´in Milan (Şavak) aşiretindenim. Aşiretimiz, Urfa´nın Viranşehir Bölgesinden, o dönemin Osmanlı politikası sonucu çıkarılarak buraya (Dêsim) yerleştiriliyor. Osmanlı orada güçlü bir aşiret bırakmak istemiyor. O dönemde orada, dışarıdan gelen veya yerleşik aşiretler bizim aşiretimiz üzerinde baskı kurmak istiyor. Aşitretin başında o zamanlar Milili İbrahim Paşa var. Ben tarih kitaplarından ve araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla Mılili İbrahim Paşa, 1800´lü yıllarda bizim aşiretimize ve bölgeye hüküm etmiş.

O dönemde başımızda bulunan Milili İbrahim Paşa, bölgedeki Yezidileri orada yerleşik Kürt aşiretilerine karşı kışkırtıyor. Yani bir kargaşa yaratıyor. Birbirine vurdurtuyor. Osmanlı bu kargaşayı durdurmak için oraya bir askeri birlik gönderemiyor, müdahale etmiyor. Osmanlı, „Kargaşayı bitirin!“ diye bizim aşirete yetki veriyor. Bu şekilde bizim aşiret, hem Yezidileri ve hem de diğer Kürtleri kırıyor. Bizim aşiret silahlı. Yerleşik diğer aşiretler kırılıp büyük kayıba uğrayınca, bölgede en önemli güç olarak bizim aşiretimiz kalıyor. Osmanlı bundan da tedirgin oluyor. Bölgede güçlü bir aşiretin kalmasını istemiyor. Bu nedenle 1000 haneyi ayırıyor. Bunları Erzurum, Erzincan, Harput ve Dersim (Dêsim) yerleştiriyor. Osmanlı, Dêsim´de Pertek ve Hozat´ın bazı bölgelerini bizim aşirete tahsis ediyor. Bizim aşiret bu şekilde Pertek ve Hozat arasındaki bölgeye yerleşiyor. Yaşlılarımız bir kolumuzun Erzincan´da olduğunu biliyordu. Erzincan´a yerleştirilen Milan Aşireti köylüleriyle, ilişkimiz, yani köken bağımız kuruldu.

H. Ç.: Pertek´le Hozat arasındaki Milan Aşireti köylerinin adlarını söyleyebilir misin?

K. A.: Zeve, Sultan Hıdır. Bu köyler de hayvancılıkla geçiniyorlar. Bizim aşiretin arazisinden geçmek zorundalar. Bu nedenle bize bağımlılar. Bir üstümüzde yerleşik bir Türk köyü var. Selçuklu Döneminde buraya yerleşen, kalesi olan bir Türk köyü. Bu köy de bizim tarafımızdan sıkıştırılıyor. Çünkü bizim arazimiz bu köyün çevresini fırdolayı kapatıyor. O köy de dışarı çıkmak için bizim arazimizden geçmek zorunda. Bizim aşirete bağımlı.

H. Ç.: Bu köy Sarı Saltıklı mı?

K. A.: Hayır, Sağman Türk köyü. Kendilerini Sarı Saltıklı görmüyor. Türkçe konuşuyorlar. İslami Sunni geleneklerini eskisi gibi sürdürüyorlar. Camileri var. Kesinlikle bu konularda taviz
vermemişler. „Biz, Türkler Anatoliya´ya yerleştikleri zaman buraya yerleşen en eski Türklerdeniz.“ diyorlar. Sağman Türk köyü de, coğrafi şartlar gereği şehre ulaşmak işin bizim arazimizden geçmek zorunda kaldığından, bizim aşirete bağımlı. Bu nedenledir ki bizimle kirvelik kurumuna girmek zorunda kalmış. Gene bir üstümüzde birkaç tane daha dedelik yapan ocak sahibi köy var. Ostan diyorlar. Şimdi onlar dedelik (ocakzade) sıfatını kaybetmişler. Kendilerini Pilvenk Aşiretine bağlamaya çalışıyorlar. Aslında bunlar başka bir aşiret. Bizim aşiretin arazisi, bu aşiretin de etrafını çevirmis durumda. Bu aşiretin Dêsim´deki diğer ocakzadelerle, yani dede ve pirlerlerle ilişkisini bizim aşiret kontrol ediyor. Ostanlilar diğer bölgelere geçmek istreken bizim arazimizden geçmek zorunda kalıyor. Bazı köylerin pir ve dede takımıyla ilişkisini biz kesiyoruz. İlişkileri bozuyoruz. Bu şekilde Pertek Bölgesindeki sosyal düzeni bizim asiret kendi lehine bozuyor. Ama zamanla karşılıklı etkileşme sonunda biz alevileşmişiz. Bölgeyi kontrol ettiğimiz için, bu bölgeye kendi dilimizi (Kurmanci) yaymışız. Bizim aşiretin ilk yerleştiği yer Hozat bölgesi. İlk kurulan köy Roşek köyü. Ardıç ağaçları getirilerek orada evler yapılmış. Pertek´teki Pilvenkliler İç Dêsim´den geliyorlar. Buranın yerleşik halkındandır. Zazadırlar. Yukarı Pilvenk Zazaca, ama Pertek´teki Pilvenkliler Kurmanci konuşuyorlar. Bugün Pertek´teki Pilvenklilerin Kurmanci konuşmasının nedeni bizim aşiretle ilişkiye geçmeleri sonucu olmuş. Yani biz onları asimile etmişiz.

H. Ç.: Pertek´in Kuzeydoğusundaki Yukarı Pilvenk Zazaca konuşuyor. Ancak sizin aşiretin sınırlarına yakın olan Aşağı Pilvenk Kurmanci konuşuyor. Yani günümüzde Pertek´te Kurmanci konuşan Pilvenklilerin dili önceleri Zazaca mıymış?

K. A.: Evet Zazaca´ymış. Bizim etkimizde kalarak Zazaca´yı bırakıp Kurmanci konuşmaya başlamışlar. Evet bizim aşirete komşu olan Aşağı Pilvenk, yani Pertek´teki Pilvenkliler tamamen Kurmanci konuşuyor. Bu Zazalar asimile olup Kurmanci konuşuyorlar.

H. Ç.: Sizin aşiret alevileşmeden önce hangi inanca tabiiymiş?

K. A.: Bizde caminin kalıntısı var. Dedelerimizden biri Hacca gidip gelmiş. Camiyi onarmış. Evet, kesinlikle camiye gidiyormuş dedelerimiz. Pertek´teki Sunni yaşlılar anlatıyor, diyorlar ki; „ Sizin Coravan´dan eskiden 40 atlı her zaman Cuma Namazına gelip giderdi.“ Babamlar bile bayramlarda Cuma namazına gidip geliyorlarmış. Belki sürekli gitmemişler ama 1960´lara kadar arada sırada camiye gitmişler. Son nesil terk etmiş. Sorduğumuzda, „İşte, yoksulluktan gidip gelemiyorduk.“ diyorlarsa da bence Alevi Kültürünün etkisi giderek ağır basmış ve alevilesmişler.

Sunnilikten Aleviliğe geçiş üzerine yaşlılar diyor ki; „Dersim´den dervişin biri gelip Coravanlıları „Haq Yolu“na geçirmek istemiş. Bir toplantı yapmışlar. Bu toplantıya köylüler önce katılmamış. Sonra derviş diyor ki, „Gelin, keramet gösterecem!“ Derviş asasıyla, bizim köyün üstündeki Abdal Baba Dağı´ndan bir geyik çağırmış. Geyik sürüyü bırakıp köyün içine gelmiş. Geyiği kestirmiş. Etini pişirtmiş. Kafasını, ayaklarını, derisini bir kenara koydurtmuş. Köylüler yemeği (geyik etiyle yapılan) yedikten sonra pir, hayvanın kafasını ayaklarını postunu ve kemiklerini bir araya toplayıp asasıyla dokunmuş. Geyik tekrardan canlanmış. Pir (derviş) geyiğe; „Haydi, git!“ deyince geyik dağa gitmiş.
Bizimkiler, pirin bu kerametini
gördükten sonra alevileşmişler. Pirin keramet gösterdigi yerin (ev) etrafını çevirmişler. Bugün o yer kutsal kabul ediliyor. Bir zamanlar bu evde ibadet edilmiş. Sonra köylünün biri keramet gösterilen evin taşlarını götürüp kendine yaptığı evin duvarlarında kullanmış. O evin duvarında görmek mümkün. Çok düzgün (iyi yonutulmuş) taşlar. Bu kutsal yerin hemen biraz yukarısında yıkılan caminin harabesi var.

H. Ç.: Dervişin (pir) keramet gösterdiği yerin adı ne?

K. A.: „Pagü Mal“ diyorlar. Yani „yıkık ev“ anlamına geliyor. Ondan sonra köy alevileşiyor. Dönüyor. Bu süreç içerisinde örnğin Ovacık Yeşilyazı´da Hacolar var. Bizim köyden gitmişler. Elazığ´da ve köylerinde bizim köyden gitme köylülerimiz var. Bunların hepsi Kurmanci konuşuyor. Aleviliğe dönme var. Zazaca´ya ya Zazalığa dönme olayı yok. Milanlılar milliyetçidirler. Dışarıya göç etmiş olan Milanlılar, Coravan´da oturmamalarına rağmen, bugün kendilerini „Coravanlı“ diye tanıtıyorlar.

H. Ç.: Bazı Zaza aşiretleri, dil bakımından asimile oluyor. Örenğin Xıran, Hizol, Aşağı Pilvenk. Ticaret, asimilasiyon işinin bir ayağı. Diğer bir ayağı da kültür. Mesela Kurmanci müzigi, özellikle 1938 Zaza Soykırımı´ndan sonraki Zaza Müziğine göre çok daha ritimli ve neşeli. Milan aşiretine komşu olan Zaza aşiretleri bu kültürden de etkilenmişlerdir. Ancak bugün Xıran, Hizol ve Pilvenk Aşiretleri ve hatta bugün Karakoçan ve diger bölgelerde Kurmanci konuşan Alevilerin tümü, biz alevi Zazalar gibi; „Biz Horosan´dan gelmişiz.“ diyorlar. Kültürel olarak, ruh hali olarak Alevi Zazalardan hiç bir farkları yok. Sence alevileşen Milan Aşiretinin “ruh hali“ ile Dêsim´de Kurmanci konuşan diğer Alevilerin ruh hali arasında bir fark yok mu?

K. A.: Fark var. Çemişgezek ile Pertek arasında kalan köyler var. Barat dediğimiz köyler. Bunlar da bizimle bölgeye gelen Sunni Kürtler. Bu Kürtler hiç değişmemiş, asimile olmamış. Yani alevileşmemiş. Bugün de Sunni ve Kurmanci konuşuyorlar. Dêsim bölgesinde Çemişgezek, Pertek ve Mazgirt´in bir kesiminde Kurmanci konuşuluyor. Diğer bölgeler zaten Zaza ve Zazaca konuşuyor. Bu nehir kıyısındaki Kurmanclar zamanla hem ekonomik ve hem de politik bir üstünlük oluşturmuş. Milan Aşireti bir yandan tarım ve hayvancılık yaparak ekonomik üstünlük kazanmış. Diğer yandan da İç Dersim´deki aşiretler arası kavgalara girmemiş. Çünkü arazisi bu tür kavgalara uygun değil. Eğer Zazalarla kavgaya başlasaydı, zaten kaybederdi. Bu şekilde yıpranmamış ve zamanla hem psikolojik ve hem de politik üstünlük kazanmış.

H. Ç.: Devletle ilişkisi nasıl?

K. A.: Milan Aşireti Dêsim´e zaten silahlı gelmiş. Devletle arası çok iyi. Zaten ötedenberi devletin bu aşirete verdiği bir destek var. Dêsim´in en iyi arazisini devlet bu aşirete vermiş. Bu şekilde devletin de desteğiyle psikolojik ve zamanla ekonomik ve politik bir üstünlük saglamış kendisine.

H. Ç.: Milan Aşireti´nin mutlaka kendi içinde sürtüşmesi, problemi
olmuştur, vardır. Dışarıya karşı (geri kalan Dêsim´ê karşı) bu iç problemlerini birbirlerine karşı malzeme yapıyor mu aşiret?

K. A.: Asla. Dışarıya karşı aşiret her zaman birlikte hareket etmiştir. Bir vucut olmuştur. Milan aşiretinin mıntıkası dışında, Milanlı kavgaya, tartışmaya, sürtüşmeye girmez. Ama biri gelip Milanlı´nın arazisi içinde bir taşı kaldırsa, tüm Milanlılar birlik oluşturarak kendilerini savunurlar. Çünkü devletle bu konuda bir anlaşmaları var. Devletin verdiği hakkı kullanır. Etrafı farklı dil ve kültürler tarafından sarılmış. Onlara karşı kendisini (kimliğini

H.Ç.) kaybetmemek için dışarıya karşı her zaman tek vucut davranmış. Şu anda köyde birçok kişi bibiriyle konuşmuyor. Ama bir yayla için para toplama sözkonusu olunca, herkes üstüne düşeni yapıyor. Köy adına birşeyler yapılacağı zaman köyün hepsi kenetleniyor. 1999´da bizim köye yol geldiğinde jandarma yüzbaşısının yaptığı bir açıklama var: „Dêsim´de birbirini karakola gidip şikayet etmeyen, gammazlamayan tek köy burasıdır. Ama bu gidişle bir yıl sonra burası da karışır “ demişti. Hakikatten ondan sonra bizim köy de karıştı.

H. Ç.: Önceleri Zaza olan ve Zazaca konuşan ancak günümüzde Kurmanci konuşan Xıran ve Hizol Aşiretleriyle sizin aşiret arasındak ilişki nasıl?

K. A.: Çevre köyler sürekli arazi yüzünden Mazgirt´e (Sancak) mahkemeye gidip gelmişler. Elimizde mesela 4. Mehmet´in emriyle verilen belgeler var. Elimizdeki belgelerin hemen hepsi Arapça yazıyla yazılmiış ve çoğu yıpranmış durumda. Bu belgeler bugünkü yazıya çevrilirse birçok gerçek çıkar ortaya. Arkadaşla köye gidince (Mehmet Karer´le K. A. köye gideceklerdi, Mehmet´i göstererek) tüm belgeleri kendisine gösterebilirim. Mahkemenin kadılarını kendi tarafına çekebilmek için mahkemeye gidip gelirken, Mazgirt´teki ileri gelenlerle, nüfuz sahibi olanlarla ilişkiler kurulmuş ve bu ilişkiler hep sıcak tutulmuş. Çünkü işi, köyde kavgayla değil, Mazgirt´teki mahkemede çözmek vardı.

M. K.: Bu sözünü ettiğin belgeler Latin harfleriyle Türkçê´ye çevrilmiş mi?

K. A.: 4. Mehmet döneminde verilen belgelerin çoğu tercüme edilmiş. 1938´de bu belgeler bir daha çevrilmiş. Ama Yavuz S. Selim döneminde verilen bir belge var. Bu belgeyi bazı köylüler çerçeveleyerek evlerine asmışlar. Bu belge çevrilmemiş.

H. Ç.: Daha önceleri Zaza olan ve Zazaca konuşan ve ancak günümüzde Kurmanci (Kırdaşki) konuşan Xıran ve Hizol Aşiretleriyle Milan Aşireti arasındaki ticari ilişkileri irdeleyebilir misin?

K. A.: Şavak Kültürü bizimle birlikte Dêsim´e gelmiş. Sürü sahibi olmanın verdiği kültür. Hayvan üretimini temel alan kültür bu. Bu kültür aşiret yapısına damgasını vurmuş. İç Dêsim´de Çemişgezek Baran Bölgesi ve bizim bölge Dêsim´deki hayvan üretimini bir monopol gibi kendi elinde tutmuş. İç Dêsim üzerinde göreceli bir ekonomik üstünlük oluşturmuş. Bunu yaparken kendi arazisi, hayvanlarını otlatmaya yetmemiş. Bu nedenle dağ köylerinde (İç Dêsim) otlak ve yayla aramış. Bizim köyler 1960´tan sonra İç Dêsim´in yaylalarına çıkmaya baslamışlar. Ama Baranlar daha önceleri Erzincan ve Erzurum yaylalarını bile kullanmışlar. İkinci bir ekonomik faktör, örneğin bizim köy eskiden pamuk ve mercimek üretiyormuş. Pamuk o dönemde buğdaydan, gılgıldan (darı), arpadan daha önemliymiş. Bizim oraların arazisi, Dêsim´in diğer bölgelerine göre tarıma daha elverişlidir. Buğdayın yanısıra pamuk, mercimek, gılgıl, arpa üretip pazara sürmüşler.

H. Ç.: Pazar nerdeymiş?

K. A.: Pertek, Mazgirt, Hozat, Çemişgezek´te pazara götürmüşler.

H. Ç.: Milan Aşiretinin sanat ve zanaat becerileri hakkında neler söyleyebilirsin? Özellikle zanaat (demircilik, karasaban yapma v.b.) yapanlar, bu işi para getiren ticari bir faktöre dönüştürebilmişler mi?

K. A.: Ben Coravan´nın anlamnı araştırdım. Anlamı, su kenarı, suyun etrafı. Bazı kaynaklarda su kanalı kazıcısının yeri ve yurdu anlamına geliyor. “Cor“ su kanalı kazıcısı, su bulan, suyu kanallarla kazarak aktaran anlamına geliyor. Bizim köyün, çevre köylere bu zanaatını para karşılığında götürmesi temelinde bir ticari ilişki geliştimiş olması mümkündür. Çünkü bu köyün adinda su kazıcısı veya kanal yapıcısı zanaati anlamı var.
Bir de bizim köyde otlardan ilaç yapma geleneği var. Bu ilaç yapma geleneği 1960´lara kadar etkin bir şekilde sürmüş. Köydeki bir aileye gelip yaralarını sardırtan, bitkisel merhem veya ilaç temin eden birçok insanın gelip gittiği biliniyor. Otlardan ilaç yaparak gebelik, doğum yaptırma, çıban veya yaraları iyileştirebilen “kırsal tıp bilimi“ yapılmış. Bunun da sağlık sektöründe ticari bir rol oynamış olduğunu söylememiz mümkündür.

H. Ç.: İç Dêsim´de kısa bir süre önceye kadar özellikle katır en önemli taşıma ve ulaştırma aracı olarak kullanılıyordu. Ben Nazımiye, Pülümür, Ovacık, Tunceli merkez köylerinde katır üreten bir aile tanımıyorum. Şavaklılar koyunun yanısıra katır da üretmişler mi? Katır ve katır üretimi, Zazalarla Şavaklılar arsında nasıl ticari bir ilişki geliştirmiş? Bu ticaretin Zazaca Dili ve Kültürü üzerinde nasıl bir etkisi olmuş sence?

K. A.: Katır üretimi Şavaklıların (Milan) ayrılmaz bir parçasıdır. Katır, bizim bölgede her ailenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Katır üretimi biraz karmaşıktır. Katırın babası eşek, anası attir. Bizim köylüler erkek eşekle dişi atı (kısrak) çifleştirerek katır üretiyorlar. 1994´te vefat eden bir köylümüz erkek eşek, beygir ve katırı iğdiş ediyordu. Ondan sonra bu işi yapan çaplı bir usta kalmadı.

H. Ç.: Pekiy, „Biz alevi Zazalar, Dêsim´de katırı hep Şavaklılardan satın almışız.“ diyebilir miyiz?

K. A.: Diyebiliriz. Bizde at da var. Ama katırsız bir yaşam mümkün değildir. Olabilir ki, katır bizimle birlikte Dêsim´e gelmiş ve burada yayılmıştır.

H. Ç.: Koyun ticareti, peynir ve yün ticareti hakkında neler söyleyebilirsin?

K. A.: Biz Tunceli´nin birçok yaylasına gittik. Gittiğimiz bölgelerde çok az koyun vardı. Geçen sene ki sayıma göre sadece bizim köyde 10.000 koyun vardı.

H. Ç.: Yani biz (Alevi Zaza) sizin bölgeden koyun ve dolayısıyla peynir ve yün de satın almışız diyebiliriz. Öyle mi?

K. A.: Evet öyle. Koyun da bizim yaşamımızın, kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır. İç Dêsim hem koyun, hem de peynir ve diğer ürünleri bizden satın almıştır.

H. Ç.: Katır, koyun, peynir, yün, tahıl, ilaç, zanaat ticareti esnasında, Milanlılar (Şavaklılar) Kurmanci konuşmuştur. Bomosurlular (Seymomudu), Xıran ve Hizol köyleri zamanla İç Dêsim´le Şavaklılar arasında aracı olmaya da başlamış. Bu şekilde Kurmanci, bölgede ticaret dili olmuş diyebilir miyiz? Örneğin eskiden Zazaca konuşup, ama günümüzde Kurmanci konuşan bazı Bomosurlu, Xıran, Hizol Alevileri var. Bunların Zazaca´yı terkederek Kurmanci konuşmaları, yani dil bakımından asimile olmaları bu ticaret sonucu olmuş diyebilir miyiz?

K. A.: Kesinlikle. Yalnız ticaret değil. Dede talip ilişkisi ve ibadet de önemli bir rol oynamıştır. Bize gelip giden Alevi Zaza dedeler zamanla Kurmanci (Kırdaşki) öğrenmişler. Bizim köye gelen dedeler (pir) Kurmanci konuşuyor. Zamanla ibadeti de Zazaca değil, Kurmanci yapmaya başlamışlar. Bizim köyde hiç Zazaca bir cem bağlanmamış. Dedeliğin kültürü, dedelere verilen çıralıx, Hacı Bektaş´tan Osmanli Yenicerilerinin kazan kaldirmasına kadar gidiyor.

H. Ç.: Bizim rayverler Seymomudu´dan (Pamuklu) geliyorlar. Bomosurlu . Zazaca ve Kırdaşki (Kurmanci) konuşuyorlar. Bavalarımız da Pülümür ´ün Tosniye köyünden geliyorlar. Hem rayver ve hem de bavalaraımız Bomosurlu. Tosniye´den gelenler sadece Zazaca konuşuyorlar. Oysa Pamuklu´dan (Seymomudu) gelen rayverlerimiz hem Zazaca ve hem de Kırdaşki konuşuyorlar. Biz katırlarımızı Rayver Uşen´den satın alırdık. Ama onlar katır üretmiyordu. Pir Uşen´e bir defasında şöyle sormuştum: „Siz bu katırları nereden getirip bize satıyorsunuz?“ O da, „Xıran´dan“ demişti. Xıran ve Hizol köyleri, Şavaklılarla Nazımiye bölgesi arsında aracı mı?

M. K.: Mazgirt tarafındaki Bomosurlular sadece Kırdaşki konuşuyorlar.

K. A.: Bizim köylerde hiç Zazaca cem bağlanmamış, gülbank verilmemiş. Xıran ve Hizol köyleri, bizim bölgeyi Tunceli´ne açan aracı bölgelerdir. Evet, Mazgirt Bölgesindeki Bomosurlu dedeler, Xıran ve Hizol köyleri, Kurmanci dilinin yayılmasında önemli rol oynamış, aracı olmuşlardır. Mazgirt´in Xıran, Hizol bölgesi bize coğrafi olarak yakın. Mazgirt yaylalarına eskiden gidip gelmiş bizim aşiret. Bizimle ilişkileri eskiden başlamış. Dolayısıyla bugün Zazaca konuşan İç Dêsim ile ilişkilerimizde aracı ve bazen de arabulucu olmuşlar. Bizim ürettiklerimizi Xıran ve Hizollular merkezi Dêsim´de pazarlayıp satmışlar. Biz doğrudan merkezi Dêsim´e gitmemişiz. Dolayısıyla Xıran ve Hizollular bizimle ticaret yaparken Kurmanci Dili de bu şekilde Mazgirt Bölgesinde yayılmış.

H. Ç.: İç Dêsimlilerin (Alevi Zaza) 30 sene önceye kadar Şavaklılara karşı belli bir antipatileri vardı. Ama Xıranlılara karşı hiç bir antipatileri yoktu. Biliyoruz ki önyargılar yüzyıllarca sürüp gidebilir. Alevi Zazaların, Kurmanc Milanlılara karşı antipatilerini, Milanlıların geçmişte Kurmanc ve Sunni olmalarında arayabilir miyiz. Sen bu konuda ne düşünüyorsun?

K.A.: Evet. Bunun da şüphesiz büyük etkisi vardır. Bölgede alevileşen ve alevileşmeyen Milan Kültürü var. Aleviliğe dönmeyip Sunni kalan Milan (Şavak) köyleri var. Bu şekilde Sunni
Kurmanclar, Alevi Zazalara karşı ve Alevi Zazalar da kürtlüğünde (Kurmanc) ve sunniliğinde direnenlere karşı hep mesafeli davranmışlardır.

H. Ç.: Pülümür´ün Hacılı Köyü Pirsultanlı. Sadece Türkçe konuşan Hacılılar hiç Zazaca konuşmaz. Ancak onlar da alevi Türk. Dêsim alevi Zazaları bunlara da mesafeli durur. Onlarla da ortak bir ruh halimiz yok.

K. A.: Pertek´te de bunu görmek mümkün. Pertek´teki Pilvenklilerde de bu ruh halini görmek mümkün.Pilvenkliler bizimle aynı ruh yapısına sahip değiller. Bunların hepsi siyasete de yansıyor. Fikir ayrılığı var. Tunceli merkezde solculuk ağır basarken, Pertek´in Kurmancları kendilerini Kürt siyasetine yakın görüyor.

H. Ç.: Kurmeş Köyü, Kurmeş derneği var. Kurmeşlilerin Milanlılarla bir bağlantısı var mı?

K. A.: Kurmeşlilerin Milan (Şavak) aşiretiyle ilişkisi yoktur. Kökenleri İran. Kurmeşliler de İran´dan gelen Kürtlerdir. Milan Aşiretinden daha milliyetçilerdir. „Önce Kurmeş sonra Pertek, sonra Tunceli!“ diyorlar. Dışarıya son derece kapalıdırlar.

H. Ç.: Kurmeşliler, Alevi ve Kurmanci mı konuşuyorlar? Kurmeşlilerin geçmişi Sunni mi?

K. A.: Evet, Alevi ve Kurmanci konuşuyorlar. Geçmişleri Sunni mi, bilmiyorum. Ama Kurmeşlilerin „Gelin Alayı“ dedikleri bir taş efsaneleri var. O efsanede namazdan da bahsediliyor. Efsanede, gelin yüzünü şeye(?) çevirerek, duaya namaza durmuş. Tanrıya, „Beni burada taş yap!“ diye yalvarmış. Efsaneye göre gelin orada taş olmuş. Asağı Kurmeş´in dedeleri Ağuçanlıdır. Aşağı Kurmeş ve Yukarı Kurmeş olmak üzere iki köydür. Yukarı Kurmeş biraz daha farklıdır. Bu iki köyün kültürü biribirinden farklılıklar gösteriyor. Kendi aralarında çelişkileri var. Yukarı Kurmeş Zaza kesime yakın. Hozat Zaza kültürüne yakın. Zazalarla ilişkileri daha fazla. Belki de kökenleri Zaza´dır, zamanla mecburiyetten Kurmanci öğrenmişlerdir. Çünkü Zazalarla karşılıklı birbirlerine sempati duyuyorlar. Aşağı Kurmeş, Yukarı Kurmeş´i aşağılıyor, küçük görüyor.

H. Ç.: Sizce Desim´deki Kurmanc (Kürt) kökenlilerin nüfusu ne kadardır?

K. A.: Şu anda Dersim´de „Kürt olmak“ moda olmuş. Biz Dersim Kurmancları birbirimizi biliriz. Her kes, her kesi tanır. Dêrsim´de kafa sayımız 4000 insanı geçmez.

H.Ç.: Xıran ve Hizollular bu sayıya dahil mi?

K. A.: Hayır, bu sayıya Mazgirt (Xıran ve Hizol) dahil değildir. Çünkü onlar Zaza kökenlidir.

H. Ç.: Benim sorularım şimdilik bu kadar. Teşekkür ederim. Mehmet Bey, senin sormak istediğin birşey var mı?

M. K.: Hayır, teşekkür ederim.

K. A.: Ben de size teşekkür ederim.

Konu Hakkında Teşekkür Edip Paylaşımcıya Destek Olabilirsiniz.
Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 22.10.2013 21:10:45 İp: Yorum: 21-
12 nolu yorumcu ama uydurmuş..Dersim yüzde 60 Zaza ve yüzde 30 kurmanç demiş..Hani yalanın kuyruklusu olur ya bu da onun gibi..Dersim merkez ve köylerinde,Ovacık,Pülümür Nazmiye de Hozat( iki köy kurmanç) ilçelernde bir tane Kurmanç köyü yok..Hepsi Zaza..Mazgirt ilçesinin yarısı Kurmanç yarısı zaza..Pertek ilçesinde Köylerin çoğu Kurmanç,ancak Zazalar ile karışık,ayrıca bu ilçede merkezinde yarısı Türk..Çemişgezek ilçesinin de çoğu Türk bir kısım Zaza köyleri var.Birkaç tane de kurmanç köyü var..Sonuç Dersim'in yüzde 80'i Zaza.Yüzde 15'i kurmanç yüzde 5 Türk..Ayrıca Hatay Samandağını da Kurmanç yapmış.Tam komedi..Samandağ'ın yüzde yüzü Arap Alevisi..Yine Antep ,kilis için kurmanç demesi daha da komik..Kilis veAntep Türk'tür.Sormak lazım öyleyse buralar Kürt 'se hani niye bdp sıfır oy alıyor?..Çok iyi bildiğim yerler.Sadece birkaç köyün ve sonradan çalışmaya gidenlerin kürt olması neyi değiştirir ki..Demografik yapıyı değiştirmez ki..
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 21.10.2013 23:19:28 İp: Yorum: 20-
Arkadaslar, tarihte hicbir zaman sünniler alevi olmamis. Cünkü bugün gibe her zaman alevilik asaglanmis bir inanc toplulugudur. Bazi aileler karamet görerek alevi olmus.Bu dogrudur. Yalniz bu asiretler icin gecerli degil. Yani milan asireti özde alevidir. urfadan gelisi aleviligini korumak icindir.
Ben bu tezi birkac alevi asireti icin duydum ama bugünle ve gecmisle hic bir gercek baglantisi yok. saygilarla
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
Misafir Yorumcu (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 24.06.2013 23:59:53 İp: Yorum: 19-
arkadaşlar ben tekman çayrdağı köyündednim alimor köyü köyümüz alevi köyüdür çatkale gümüşlü çağlar kuruca köyleri komşu köylerimizdir ve hepsi alevi köyüdür zazaca konuşuruz alimor aşireti bayburt ve erzincana kadar yayılır yanlız bayburta olan akrabalarımızın tam olarak nerde hangi köyde oldugunu bilmiyoruz acaba bilen varmı diye bu msj yazıyorum billen varsa yardımcı olursa cok sevinirim
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 13.01.2012 18:45:52 İp: Yorum: 18-
arkadaşım sölemekle olmuyor ben dedim oldu demek yeterli değil otur yaz hangi köyler hangi mezralar ful zaza isimlerini ver hanhi köyler alevi sunni karışık yazb hangi köyler kurmanç zaza karışık bunu az kurmanç sunnilerle kurmanç aleviler aynı köydemi yaşıyorlar veyahut alevi zazalar hangi köylerde kurmanç sunniler le beraber yada alevi kurmançlarla alevi sunniler aynı köyde mi .....

Hınısta 50 alevi köyü yok bu yanlış mezralar komlarla birlikte yinede bu kadar alevi yerleşim yeri yok lütfen rica ediyorum isimlerini yani bu köylerin ve mezraların yerleşim yerlerinin isimlerini verin alevi krmanç sunni kurmanç alevi zaza diye ayırın
zan edersem bir miktarda sunni zaza de var hınısta onuda verin oradaki sunni zazalar yani genç tarafından göçedenler zazaca konuşmuyor artık sanırım bak ben onlarda zaza kabul etmiyorum zazaca konuşmıyanları zaza kabul etmiyorum evinde zazaca konuşmıyan zaza sayılmaz.........
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 13.01.2012 17:53:46 İp: Yorum: 17-
Guest (Misafir) Arkadas yanlisin var Tekmanda 20 zaza köy ve hinisda 50 zaza köy var.... Kaynakim Tekmanli Pir Dervis Ismail.... tabi bir kac köyde alevi kurmanc aileler de var ama onlarda zazacayi iyi biliyorlar
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 13.01.2012 09:08:13 İp: Yorum: 16-
Tekman - Gümüşlük (Hırancık) köylülerime ve de Tekman; Çatkale (Mergizer), Çağlar (Gome Tiyor), Dibekli, Çayırdağ (Gome Alimor), Kuruce, Karataş, Halafan (Ğelefo/Erenler), Güneşli (Şadi Komu), Çılakomu.

Hınıs: Tanır (Mirseyit), Sıldız (Henek/Mezra), Ketenci, Toprakkale, Çamurlu, Başköy, Toraman, Neceran, Dikili (Karakilise), Dervişali, Şalgam, Hayran, Kalecik, Meydan, Güzeldere, Suvaran, Avcılar, Hayran, Taşbudak (Kasan), Yolüstü Köyü (Arus), Malla Kulaş, Mustu Can, Kalecik Köyü, Saltepe (Derk), Tikme (mezra), Çiçekli, Gome Dil (mezra), Kazancı, Ilıcak, Şeytan Deresi, Kulungo, Uyanık, Germik

YUKARIDAİ KÖYLER ALEV YELEŞİMLERİ VE ALEVİ KÖYLERİDİR BAZILARI SUNNİ KURMANÇLARLA VE ALEVİ KURMANÇLARLA KARIŞIKTIR ZAZA KÖYLERİNİN HINISVE TEKMAN İÇN AYRI AYRI DETAYLANDIRILMASI ÇOK ÖNEMLİ AYRİYETEN AŞKALE ÇOK ÖNEMLİ ORADA HEM TÜRK HEM ZAZA HEME KURMANÇ ALEVİ KÖYLERİ VAR..
AŞKALE

Gümüşseren(şıhveren)
Çatalbayır(Penek)
Dallı(Sos)
Gürkaynak(Balımpetek)
Hacıhamza
Kurtmahmut
Kükürtlü
Ocaklı(Persor)
Pırnakapan
Sarıbaba
Sazlı
Taşlıçayır
Tozluca
Güneyçam
Kabondurak
Han
Gökdere
Kop
Liç
Altıntaş
Bozburun
zaza köyleriniişaretleyin lütfen bu çok önemli....
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Guest (Misafir Yorumcu)
Guest (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 13.01.2012 08:52:44 İp: Yorum: 15-
Tekman hınıs doğru değil yanlış tercan cayırlı şiran kelkite kadar doğru merkez ve üzümlüde ki zaza köyleri biliyorum doğru arkadaş o kısımı doğru yazmış çat çok dikkatimi çekti arkadaş çatdaki zaza köylerinin isimlerini verirse çok mutlu olacağım benim esas merak etiğim bölgelerden biriside aşkale orayı çok az biliyorum her alevi yi zaza kabul etme yanlışına düşmeden yazarsanız sevinirim geçmişte yani tarihte zaza olup olmamaları ok anlam taşımıyor bu gün zazaca mı konuşuyor yoksa kurmanca mı çok önemli ben buna bakıorum sevgiler saygılar bu hanifi zaza köyleri yaniçüngüş çermik tarafı içinde geçerli..........
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 13.01.2012 07:26:42 İp: Yorum: 14-
Tekmanin 20 zaza köyu var... Hinisda 50tane zaza köy var... Vartoda 42 zaza köy var..erzincan merkezde 35 zaza köyu var.. Cayirli ve tercanda 80 zaza köyu var..sivasda 3o zaza köyu var... Catda 6 zaza köyu var...
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 12.01.2012 21:20:24 İp: Yorum: 13-
solahan dört yerleşim yeri kurmanç diğeri zaza gençte kurmanç yok hepsizaza bingöl merkez 12 yerleşim yeri kurmanç kalan yüzde seksen beş belkide yüzde doksan zaza karlıova alt altı köy zaza diğri kurmanç realite budur ben ne yapayım keşke herkes ve her er zaza olsaydı ama keşke ille olmuyor bu işler.........
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 12.01.2012 21:04:26 İp: Yorum: 12-
özür dillerim vartoda alevi zaza köyü 42 dir tüm tunceli ilinde zazaların nüfusu yüzde 63 tür kurmanç lar yüzde otuz tercan zazadır erzincanın refahyessi kemahı kurmançtır koçgiri 80 köy kurmanç 30 köy zaza aşkale karışık malatya maraş antep kiliss kurmanç alevi hatay samandağı sinemelli aşireti kurmanç
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 12.01.2012 20:58:41 İp: Yorum: 11-
atıyorlar uyduruyorlar karlıovada bir zaza alevi mezrası var diğerleri kurmanç yayladerede 2 köy dört mezr zaza alevi diğerleri kurmanç kığıda sanırım iki köy alevi zaza diğerleri kurmanç yedisuda arseng bölgesinde 7 yerleşimyeri alevi zaza diğerleri silmeye yakın kurmanç adaklıda birkaç köy ve mezra alevi zaza diğerleri kurmanç merkeze bağlı alevi köylerin çoğu alevi zaza dört tanessi kurmanç erzurum çat sadece bir köy zazaalevi diğerleri kurmanç hını 12 köy dördü kurmanç 8 tanesi zaza varto 2 köy zaza alevi 5 köy kurmanç alevi tekmanda zaza yo sanırım hepsi kurmanç ve sunni alevi bıktık dersimli zazacı alevilerin yalanlarından ve dalaverelerinden............
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 12.01.2012 20:44:18 İp: Yorum: 10-
BİNGÖL VİLAYETİ ALEVİ KÖYLERİ YÜZDE 85 KURMANÇ DİĞERLERİ ZAZA

Bingol Merkez

*Soğukpınar
*Ortaçanak
*Oğuldere
*Karapınar(sanca beldesine bağlı)
*Gözler
*Dallıtepe
*Simsor


Yayla Dere

*Cönag (sarıtosun)
*Ağdat(yaylabağ)
*Hormek
*Harsek
*Dalbasan(Seter)
*Murun(Batıayaz)
*Anzewing(Günlük) benim köyüm
*Hozavit
*Aftariç( Güneşli)
*Aftinik
*Şıxan(Korlu)
*Hasköy(karışık)
*XolXol (Yayladere merkez)
*Hopık
*Ekrek ( Karışık )
*Ali Murte
*Hergep ( en büyük alevi köyü yerleşimidir)
*Del (karışık )
*Haktanır
*Mızıkan(Mıskan)
*Yavuztaş
*Zeynelli
*Mexelan
*Herdif
*Sürmelikoç
*Kalkanlı
*Doğucak
*çelikağıl köyü
*alınyazı köyü
*gökçedal köyü
*aydınlar köyü
*bilekkaya köyü
*çatalkaya köyü


KArliova

*Sarıkuşak
*Soğukpınar
*Kaynarpınar
*Ilıpınar
*Çiftlik
*Tuzluca
*Kızılçubuk
*Yiğitler
*Sarıkuşak
*Elmalı
*Kazani
*Çerme
*Gamişan
*Mezra Cevan
*Kaynak
*Gözele


Yedi SU

*Akımlı
*Ayanoğlu
*Cerme
*Cerkez(karışık)
*Ciçekli
*Cerkez(karışık)
*Elmalı
*Eskibalta
*Dinarbey
*Döşengi(merkezin bir mahallesi durumunda)
*Güzgülü
*Gelinpertek
*Kabayel
*Kaşıklı
*Kılıçderesi
*Koşan(yedisu merkeze bağlı bir mahalle oldu)
*Yağmurpınarı
*Yeşilgöl
Kigi

*Arrek
*Bilece
*Zımtek
*Karer
*Zermek
*Osmanuşagı
*Arek
*Pertek
*Inak
*Elbek
*Haküstün
*Arnes
*Köşmir
*Cıbık
*Avenk
*Azbut
*Selenk
*Saror
*Ogaz
*Agdaş
*Karel
*Dinik
*Dızvaz
*Pertek
*Pülur
*Dirmek
*Karmulur
*Dizmorü
*Hecilyas
*Sefkiyar
*Karalya
*Suvarış
*Olmez
*Ilbeyi
*Nacaklı
*Hösnek
*Çanakcı
*Külyen
*Kadı
*Anbak
*Kömler
*Balucuyan
*Alagöz
*Sırmaçek
*Karapınar


Adakli

*Cafran
*Camlıca(hırçık)
*Sarıdibek( körkan)
*Maskan
*Kabaçali (pirican köyü)
*Doluçay(sağyan)
*Altunevler(şirnan)
*Dolutekne (yekmal)
*Sütlüce (darebi)
*Akbinek
*Cevreli
*Avsaklı
*Mercan
*Güngörsün(karışık)
*Bağlarpınarı (karışık)
*Gökçeli (karışık)
*Kozlu (karışık)
*Kuşçimeni(karışık))
*Döşlüce( karışık)
*Harik(karışık)
*Serik(karışık)
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 12.01.2012 20:24:46 İp: Yorum: 9-
Izol Asiret Zaza kökenli degil.... Xiran Asireti kurmanci ve zazaca konusuyor anadili ama kurmanci.... Pilvenklerin 12 köyü tuncelide var... Bunlardan sadece ilk yerlesim yeri olan dedeagac köyü zazaca konusuyor... Bende Dedeagac köyündenim ama aslim kurmancdir... cevre köyleri zazaca konustu diye biz kurmanci unutduk..
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Rosan Hayig (Misafir Yorumcu)
Rosan Hayig (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 11.01.2012 22:25:40 İp: Yorum: 8-
Ben güneyli Zazayım, Haki hocanın yazısını çok begendim, ellerine sağlık.
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 11.01.2012 15:43:09 İp: Yorum: 7-
güzel yazı sonuna kadar okudum ve çok beğendim
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 11.01.2012 08:18:56 İp: Yorum: 6-
Atma kardeşim çolak halit pazukilerin çolak haliti kürdistan valiliği yapıyordu hemde saffeviler adına ne alevileri tanıyorsunuz ne zaza ları ne de kürtleri kürt aleviilişkilerini bile bilmiyorsunz kurmanç aleviler mi çok zaza aleviler mi çok sanırım yüzde 55 yüzde 45 yani alevilerin yüzde 45 kurmanç inanmıyorsan malatyya antepe maraşa hataya git inanmmıyorsan sıvasa git inanmıyorsan dersi min alt kazalarına git orada çapakçurun kuzyindeki karakoç ana kadar gez ben sana ne diyeyim bilmiyoum ki vartoda da bile kırk iki köy zazaca konuşuyor alevi dört köy kurmanca konuşuyor ne edelim bu iş böyle.........
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

zaza mesut (Misafir Yorumcu)
zaza mesut (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 11.01.2012 01:03:38 İp: Yorum: 5-
( KÜRTLER TARiH DE ALEViLiGi HiC BENiMSEMEDiLER )
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 11.01.2012 01:01:46 İp: Yorum: 4-
( KÜRTLER TARiH DE ALEViLiGi HiC BENiMSEMEDiLER )
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

ZAZA MESUT (Misafir Yorumcu)
ZAZA MESUT (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 11.01.2012 00:59:48 İp: Yorum: 3-
( KÜRTLER TARiH DE ALEViLiGi HiC BENiMSEMEDiLER )
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 06.01.2012 01:41:03 İp: Yorum: 2-
VARTODA ZAZACA KONUŞAN ALEWİ KÖYLER 41 42 DİR BUNDAN EVELKİ YORUMUMDA 4 DİYE GEÇMİŞ İKİ DÜŞMÜŞ ÖZÜR DİLERİM SAĞLIKLI AKILI HEYACANLI OLMUYAN BİR ZAZA YURTSEVERLİĞİ DİLEĞİMDİ VE KURMANÇ DÜŞMNLIĞI TEMELİNDE OLMIYAN BİR ZAZALIĞA ZAZA MİLLİYETÇİLİĞİNE ULUSALCILIĞINA EVET DİYORUM BÖLGEDEKİ KURMANÇ GERÇEĞİNİ GÖRMEMEK RED ETMEK ONLARA DÜŞMAN OLMAK ZAZALIĞA BİR ŞEY KATMIYOR YARAR GETİRMİYOR VE ZAZALIĞA ZAZACILIĞA ZARAR VERİYOR HER AKLI ZAZA KURMANÇLARLA MÜTEFİK OLMAYI SAVUNUR....
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Misafir (Misafir Yorumcu)
Misafir (Misafir Yorumcu)
Kayıt Tarihi: Eklendi 06.01.2012 00:17:57 İp: Yorum: 1-
HAKI ÇİMEN ÖNCE GİTSİN BABAERDOĞAN SİTESİNİN YAYINLADI ĞI TUNCELİ ETNOGRAFYA HARİTASINA BAKSIN!!!!!!!!Üfürmek kolay tunceli vilayetinin yüzde 63 ü zazaca konuşuyor yüzde otuzu kurmanca vartoda beş köy kurmanca konuşuyor 4 köy kurmanca erzincanda tercan üzümlü şirana yakın bölgeler zazaca kemah refahiye ve fıratın batısı kurmanca konuşuyor sıvasta 110 köyden 30 veya 40 zazaca 75 cıvarında kurmanca malata elazığ antep kilis hatay maraş hep kurmanç alevi elazığ karakoçan kurmanç alevi kığı da isse adaklıda kaç köy kurmanç alewi kaç köy zazaalewi bu belli karlıovada bulunan köyler bir köy hariç hepsi kurmanç alevi o köyün isminide vereyim yukarı şorik yedisuda sadece arseng bölgesinde beş altı öy alewi zaza diğerleri kurmanç alewi yayla derede iki köy dört mezra zaza alewi kığıyı da bay çi men söylesin bana ben biliyorum kaç köy zaza üzgünüm çat da sadece bir zazaca konuşan köy var aşkale dedurum biraz değişik birkaç zaza köyü varzaza milliyetçisiyim evet zaza yurtseveriyim evet zaza ulusalcısıyım ama yalan dalavere iftira abartmalarla zazalık yapılmaz zaza yurtseverliği vatanseverliği yapılmaz rejime siteme devlete muhalif olmıyan bir zazalık zazalık değildir hiç mrak et mesin 1916 da ne oldu 1917 de ne oldu 1918 de ne oldu batı dersim nedir doğu dersim nedir çarekanlılar kimdir balavun nedir hepsini biliyoruz ali kax kimdir biliyoruz binbaşı mustafa beyi sürgüne yollayıp kardeşi ali beyi şeyh saite saldırtan bu devleti tanıyoruz 1916 da oluşmuş pülümür ovacık yönetimlerinin kalan yani sağ kalanlarının nasıl 1938 de katl edildiklerinide biliyoruz hiç seyid rızaya iştirak etmedikleri halde yine çimen bey o seyid rızanın koç uşağı aşiretine saldırması kemalistlerle beraber onları katl etmesinide biliyoruz o seyid rızanın erzinzana ve erzuruma türk ordusundan evel girmesini ermenileri katl etmesinide biliyoruz.Yanlız eeyyid rıza 36 da artık devletle ters düşünce çok onurlu gururlu davranmıştır ve iyi direnmiştir takdir ediyoerum saygı ille syyidimin önünde eğiliyo rum işte hayat birçok boyutu var hayatn!!!!!!!!!!!!
Alıntı Yap
Şahsen cevap Aşağı Yukarı

Adınız:
Yorum:
Gülücük - 01 Gülücük - 02 Gülücük - 03 Gülücük - 04 Gülücük - 05 Gülücük - 06 Gülücük - 07 Gülücük - 08 Gülücük - 09 Gülücük - 10 Gülücük - 11 Gülücük - 12 Gülücük - 13 Gülücük - 14 Gülücük - 15 Gülücük - 16 Gülücük - 17 Gülücük - 18 Gülücük - 19 Gülücük - 20 Gülücük - 21 Gülücük - 22 Gülücük - 23 Gülücük - 24 Gülücük - 25 Gülücük - 26 Gülücük - 27 Gülücük - 28 Gülücük - 29 Gülücük - 30 Gülücük - 31 Gülücük - 32
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodu
Güvenlik Kodu:
Karışık Haberler

Son Yorumlar
05.03.2015 Misa'Evd Fekirfir Yo
Zazalar Tuzağın Eşiğinde Mi?
Yorumu Okumak icin Tikla

04.03.2015 Misafir Yorumcu
Vate Grubu Bingöl'de Zazaca'yı Masaya Yatırdı
Yorumu Okumak icin Tikla

06.10.2014 Misafir Yorumcu
Zazaların Horasan’dan Anadolu’ya Yolculuğu-1
Yorumu Okumak icin Tikla

03.10.2014 Misafir Yorumcu
“Bir avuç zevat Bingöl’de taş üstüne taş koymadı”
Yorumu Okumak icin Tikla

01.10.2014 Misafir Yorumcu
ALMANYA/GLADBECK´DE DERSİM FESTİVALİ Mİ VARDI?
Yorumu Okumak icin Tikla
Tüm Hakları Saklıdır © E-mail : tagefe@hotmail.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Powered by Faruk Özdemir
Powered by Turk-CMS © 2011